Zmiany w komunikacji kolejowej od 12 sierpnia

Od dnia 12 sierpnia zmieni się oferta pociągów Prime Rail. Na torach polskich i niemieckich pojawi się nowa kategoria pociągów.

Uruchomienie kategorii RapidLink

Tego dnia, na tory wjadą pociągi zapowiadanej w lipcu nowej kategorii RapidLink. Stopniowo będą one zastępować kategorię pociągów pospiesznych, aż do całkowitej likwidacji tejże.
W I fazie, następujące pociągi pospieszne zmienią kategorię na RapidLink:

  • P 4222 Lubań Śląski – Poznań Gł.
  • P 2423 Poznań Gł. – Lubań Śląski
  • P 5122 Nowy Sącz – Garwolin (wydłużenie do Dęblina)
  • P 1513 Garwolin – Nowy Sącz (wydłużenie do Dęblina)
  • P 5124 Nowy Sącz – Garwolin (wydłużenie do Dęblina)
  • P 1515 Garwolin – Nowy Sącz (wydłużenie do Dęblina)
  • P 1301 Wybrzeże Warszawa Młociny – Szczecin Niebuszewo
  • P 3102 Wybrzeże Szczecin Niebuszewo – Warszawa Młociny
  • P 1303 Paprykarz Warszawa Młociny – Szczecin Niebuszewo
  • P 3104 Paprykarz Szczecin Niebuszewo – Warszawa Młociny
  • P 3411 Szczecin Gł. – Wrocław Świebodzki
  • P 4312 Wrocław Świebodzki – Szczecin Gł.
  • P 3413 Szczecin Gł. – Wrocław Świebodzki
  • P 4314 Wrocław Świebodzki – Szczecin Gł.
    • powyższe pociągi będą obsługiwane sześcioczłonowymi składami Trenes III
  • P 16501 Piernik Warszawa Młociny – Toruń Gł.
  • P 61502 Piernik Toruń Gł. – Warszawa Młociny
  • P 16503 Kopernik Warszawa Młociny – Toruń Gł.
  • P 61504 Kopernik Toruń Gł. – Warszawa Młociny
  • P 16505 Warszawa Młociny – Bydgoszcz Gł.
  • P 61506 Bydgoszcz Gł. – Warszawa Młociny
  • P 16507 Warszawa Młociny – Bydgoszcz Gł.
  • P 61508 Bydgoszcz Gł. – Warszawa Młociny
  • P 12553 Majonez Warszawa Gł. – Kielce
  • P 21554 Majonez Kielce – Warszawa Gł.
  • P 12555 Scyzoryk Warszawa Gł. – Kielce
  • P 21556 Scyzoryk Kielce – Warszawa Gł.
    • powyższe pociągi będą obsługiwane składami wagonowymi z lokomotywami Gama

Dodatkowo, zostanie uruchomiona jedna para pociągów RapidLink z Wrocławia do Przemyśla na trasie:
WROCŁAW GŁÓWNY – Opole Główne – Kędzierzyn Koźle – Gliwice – Zabrze – Katowice – Kraków Główny – Kraków Płaszów – Tarnów – Rzeszów – Przeworsk – PRZEMYŚL GŁÓWNY
Zestawienia dla wszystkich pociągów RapidLink dostępne są na podstronie „Relacje pociągów”.

Nowy podział połączeń Prime Rail

Zostanie również wprowadzony nowy podział połączeń Prime Rail. Nie oznacza to żadnych zmian kategorii pociągów, ich numerów, nazw czy taboru – połączenia zostaną podzielone na kilka grup wewnątrz swoich kategorii, aby pasażerowie mogli łatwiej zorientować się w gąszczu informacji:

  • Pociągi pospieszne:
    • P 1 Warszawa – Wrocław
      • P 1a (Warszawa -) Koluszki – Łódź
    • P 2 Warszawa – Poznań
    • P 3 Warszawa – Grodno
      • P 3a (Warszawa -) Białystok – Ełk
      • P 3b Warszawa Wileńska – Tłuszcz (- Białystok)
    • P 4 Szczecin – Malbork
    • P 5 Podczerwone – Opole
    • P 6 Przemyśl – Radom
    • P 7 Olsztyn – Poznań
    • P 8 Płock – Terespol
  • Pociągi ekspresowe:
    • Ex 1 Warszawa – Katowice
    • Ex 2 Warszawa – Kraków
      • Ex 2a (Warszawa -) Kraków – Sucha Hora
    • Ex 4 Nowe Warpno – Wrocław
    • Ex 5 Łódź – Gdynia
    • Ex 6 Gdynia – Wałbrzych
    • Ex 7 Warszawa – Kraśnik
      • Ex 7a (Warszawa -) Lublin – Chełm
    • Ex 8 Warszawa – Przemyśl
    • Ex 9 Szklarska Poręba – Świnoujście
    • Ex 10 Warszawa – Karpacz
    • Ex 50 Gdynia – Kaliningrad
    • NEx 11 Warszawa – Świnoujście
      • NEx 11a (Warszawa -) Szczecin – Nowe Warpno
      • NEx 11b (Warszawa -) Goleniów – Kołobrzeg
    • NEx 12 Nowy Targ – Nowe Warpno
    • NEx 13 Zakopane – Ustka
  • Pociągi międzynarodowe:
    • EC 1 Warszawa – Erfurt
      • EC 1a/EN 1 (Warszawa -) Erfurt – Bruxelles
      • EC 1b/ECE 1 (Warszawa -) Frankfurt (Oder) – Dortmund
    • EC 2 Warszawa – Brno
    • EC 3 Wrocław – Praha
    • EC 4 Szczecin – Hamburg
    • EC 5 Wrocław – Erfurt
    • EN 2 Kraków – Wien
    • ECE 2 Warszawa – Budapeszt
    • ECE 3 Kraków – Innsbruck

Uruchomienie połączeń w Niemczech

15 sierpnia zostaną uruchomione połączenia Prime Rail w Niemczech. Będą to pociągi kategorii RapidLink.
Pociągi będą jeździć na następujących trasach:

RapidLink-1: SCHWEDT (ODER) – Angermünde – Berlin Gesundbrunnen – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Südkreuz – Juterborg – Lutherstadt Wittenberg – Halle (Saale) – Erfurt Hauptbahnhof – EISENACH
RapidLink-2: FRANKFURT (ODER) – Berlin Ostbahnhof – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Wannsee – Potsdam Hauptbahnhof – Brandenburg Hauptbahnhof – Magdeburg Hauptbahnhof – Braunschweig Hauptbahnhof – HANNOVER HAUPTBAHNHOF
RapidLink-3: DRESDEN HAUPTBAHNHOF – Grossenhain Cottbuser Bahnhof – Ruhland – Cottbus Hauptbahnhof – Lubben (Lubin) – Berlin Südkreuz – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Spandau – Wittenberge – Ludwigslust – Hamburg Hauptbahnhof – HAMBURG ALTONA
RapidLink-4: FRANKFURT (ODER) – Berlin Lichtenberg – Berlin Gesundbrunnen – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Südkreuz – Juterborg – Lutherstadt Wittenberg – LEIPZIG HAUPTBAHNHOF

Pociągi obsługiwane będą składami wagonowymi z lokomotywami Traxx. Zestawienia składów na podstronie „Relacje pociągów”.

Tradycyjnie, wszystkie podane informacje mogą ulec zmianie.